wtorek, 9 grudnia 2014

Dla dobra Bełchatowa

Minione 12 lat było czasem ciężkiej i solidnej pracy dla Mieszkańców Bełchatowa. Dzięki temu nasze Miasto pięknie się rozwinęło. Szanuję i z pokorą przyjmuję decyzję, którą podjęli Państwo w drugiej turze wyborów samorządowych. Bełchatowianie wybrali zmianę.

Raz jeszcze gratuluję Marioli Czechowskiej - życzę jej, by udało się kontynuować dobry rozwój Bełchatowa zarówno w sferze społecznej, kulturalnej, sportowej, oświatowej, jak i gospodarczej.
Dziś Bełchatów jest w dobrej kondycji - z zadłużeniem na bezpiecznym poziomie, przygotowany do przyjęcia inwestorów i sięgania po kolejne unijne miliony. Jako doświadczony samorządowiec deklaruję, że nadal będę pracować dla dobra Miasta i jego Mieszkańców.

O kluczowych przedsięwzięciach, które zrealizowaliśmy podczas minionych 4 lat przeczytacie Państwo w rozmowie poniżej.

 Jest Pan doświadczonym samorządowcem, który w swoich wypowiedziach często podkreśla, że stawia na zrównoważony rozwój. Czemu ma on dla Pana tak wielkie znaczenie?

 Marek Chrzanowski: Bo działając w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju realizujemy przedsięwzięcia, które zaspokajają oczekiwania różnych grup mieszkańców. I to właśnie się dla mnie liczy. Z jednej strony realizowałem działania o znaczeniu dla miasta strategicznym, których pozytywne efekty będą odczuwane jeszcze przez wiele, wiele lat – w tym np. modernizacja sieci ciepłowniczej, budowa i modernizacja sieci wodno-kanalizacyjnej, przebudowa systemu oświetlenia ulicznego, uzbrojenie terenów inwestycyjnych. Co więcej, wszystkie te zadania mają finansowe wsparcie z funduszy unijnych.

Bardzo dużo działo się też na bełchatowskich osiedlach...


 M.Ch.: Ogromne pieniądze angażowaliśmy w szkoły, przedszkola i żłobki – zarówno publiczne, jak i niepubliczne, bo zależy mi na wysokiej jakości nauczania. Budowaliśmy kolejne osiedlowe place zabaw dla dzieci, dbaliśmy o istniejące i tworzyliśmy nowe miejsca do wypoczynku i rekreacji, w tym obiekty sportowe. Samodzielnie lub razem ze wspólnotami mieszkaniowymi tworzyliśmy nowe miejsca parkingowe, remontowaliśmy chodniki i ulice, budowaliśmy kolejne kilometry dróg rowerowych. Wszystko po to, by osiedla były przyjazne mieszkańcom, wyposażone w nowoczesną i funkcjonalną infrastrukturę. Więcej o tym Mieszkańcy mogli przeczytać w Raporcie, który niedawno wydałem – rozwiewam też wątpliwości niektórych osób – Raport został wydany i sfinansowany ze środków mojego Komitetu Wyborczego.


Realizacja przedsięwzięć w osiedlach mieszkaniowych opiera się o pieniądze z budżetu Miasta?

M.Ch.: Nie na każde zadanie można zdobyć dofinansowanie – unijne czy jakiekolwiek inne. Wiele zadań musi być sfinansowanych z portfela samorządu. Dlatego tak ważne jest, by mieszkańcy płacili podatki właśnie w Bełchatowie.

Dzięki konsekwentnej i odpowiedzialnej gospodarce finansowej, którą jako Prezydent Pan prowadził, na przyjazny klimat mogą liczyć też bełchatowscy przedsiębiorcy.

M.Ch.: Zależy mi, by przedsiębiorcy mieli w samorządzie partnera, który wspiera prowadzenie ich działalności m. in. poprzez czytelne procedury załatwiania urzędowych spraw, preferencje ze względu na budowę lub przebudowę budynków i budowli oraz tworzenie nowych miejsc pracy. To preferencje podatkowe, a warunkiem skorzystania z nich jest m.in. utrzymanie nowych miejsc pracy przez okres 3 lat. W świetle wprowadzonych z mojej inicjatywy uchwał koszty, które miałyby być poniesione na rzecz zwiększenia zatrudnienia, mają szansę być zrekompensowane przez ulgi w podatkach, jakie należne są gminie. Świadomie rezygnowaliśmy z tych podatków, by zachęcać firmy do tworzenia dodatkowych miejsc pracy.

Niedawno ogólnopolskie media podkreślały, że Bełchatów jest miastem, które stawia na nowoczesne rozwiązania. Faktycznie, jesteśmy prekursorem w wielu dziedzinach.

M.Ch.: Jestem w samorządzie po to, żeby robić konkretną robotę dla swojego miasta i mieszkańców. Stosowanie nowoczesnych, funkcjonalnych i przyjaznych środowisku rozwiązań to dla mnie standard. Przykładów takich działań jest sporo. Jednym z nich jest przebudowa oświetlenia ulicznego z systemem inteligentnego sterowania – to przyniesie miastu ogromne oszczędności! Wybudowaliśmy nowoczesny obiekt MCK z jedyną w skali kraju multimedialną ekspozycją o powstawaniu prądu z naszego brunatnego złota. Jako pierwsi opracowaliśmy aplikację mobilną o bełchatowskich terenach inwestycyjnych. Wartością dodaną tych działań jest budowanie dobrego wizerunku Bełchatowa. Bo jesteśmy stolicą paliwowo-energetyczną kraju i stolicą polskiej siatkówki, ale jesteśmy też nowoczesnym i dynamicznie rozwijającym się miastem, co dostrzegają i doceniają media ogólnopolskie oraz inne samorządy.

Dziękuję za rozmowę.