czwartek, 31 lipca 2014

Sukcesy bełchatowskich sportowców

Na początek - raz jeszcze wielkie gratulacje dla wielkiej trójki młodych sportowców:
Patrycja Wieczorek, Angelika Krak, Adam Patrzyk

Swoją obecnością zaszczycili mnie dziś młodzi lekkoatleci. Patrycja Wieczorek, Angelika Krak i Adam Patrzyk odnieśli wielkie sukcesy - więcej o ich osiągnięciach przeczytacie już jutro w biuletynie PLUS, w artykule Artura Morawca, prezesa Bełchatowskiego Klubu Lekkoatletycznego. Ja chcę tylko podkreślić, że swoimi osiągnięciami Ci młodzi ludzie nakreślają jasną przyszłość lekkiej atletyki. Nie brak im talentu, zaangażowania i determinacji.


Wierzę, że jeszcze wielokrotnie bełchatowianie będą mogli być dumni z Ich sportowych dokonań. Życzę zarówno Patrycji, jak i Angelice i Adamowi aby dotychczasowe sukcesy były motywacją dla dalszego wysiłku, intensywnej pracy i kolejnych osiągnięć.

Dziękuję też Rodzicom tych młodych ludzi - to ich wytrwałość, cierpliwość i wsparcie umożliwiły rozwój sportowej pasji.

środa, 30 lipca 2014

Partnerstwo z Ukrainą

Bełchatów wzbogacił się o kolejne miasta partnerskie – wśród nich Jużnoukraińsk i Nowograd Wołyński. To dwa ukraińskie miasta, które chcą czerpać z naszych doświadczeń – a my powinniśmy, zwłaszcza w obliczu bieżących wydarzeń społeczno – politycznych, dostrzegać rolę, jaką na tej płaszczyźnie mamy do odegrania.

Zawarte porozumienia partnerskie mają szeroki zakres. Współpraca ma być prowadzona w zakresie rozwoju gospodarki i przemysłu, administracji, edukacji, kultury i sportu. Chcemy podejmować wspólne inicjatywy oscylujące wokół wymiany doświadczeń samorządowych. Zakładamy wsparcie w zakresie wymiany doświadczeń i współpracy partnerskiej, działalności organizacji, klubów, związków zawodowych czy różnorodnych kół. To właśnie te oddolne działania mają pokazać naszym ukraińskim przyjaciołom, że mając możliwość wyboru – nie należy kierować się populistycznymi hasłami i obietnicami bez pokrycia. Współpraca z Bełchatowem ma im dać możliwość empirycznego doświadczenia naszej codzienności.

Bełchatów czerpał, i czerpie nadal, dobre doświadczenia ze współpracy ze swoimi miastami partnerskimi – zwłaszcza zachodnimi. Dziś widzimy, że powinniśmy wspierać miasta ukraińskie stając się swego rodzaju pomostem, który te dobre doświadczenia przekaże. Powinniśmy upatrywać w tych działaniach swojej roli, bo bezpieczna Ukraina w Unii Europejskiej, to także nasze bezpieczeństwo i nasz rozwój.

###

Jużnoukraińsk położony jest na Ukrainie w Obwodzie Mikołajowskim. Miasto liczy 39,7 tys. mieszkańców i jest jednym z najmłodszych na Ukrainie. Bełchatów współpracuje z Jużnoukraińskiem od 2011 roku. W Jużnoukraińsku działa sześć przedsiębiorstw przemysłowych, w głównej mierze związanych z produkcją oraz redystrybucją energii elektrycznej oraz wykonawstwem robót o charakterze przemysłowym. Dominującą gałęzią gospodarki jest przemysł. W latach 70-tych XX wieku wybudowano tu elektrownię atomową. Obecnie Południowo-Ukraińska Elektrownia Atomowa wchodzi w skład państwowego przedsiębiorstwa pn. Narodowa Kompania Energetyki Atomowej „Energoatom”, które zajmuje się produkcją energii elektrycznej i cieplnej. Jest to druga, co do wielkości, elektrownia atomowa na Ukrainie.

Nowograd Wołyński to ukraińskie miasto, z którym Bełchatów współpracuje od 2011 roku. Położone jest w centralnej części kraju, nad rzeką Słucz w Obwodzie Żytomierskim, ok. 218 km na zachód od Kijowa. Nowograd Wołyński to ośrodek przemysłowo-handlowy regionu rolniczego. Działa tu również przemysł maszynowy i spożywczy. Miasto słynie z wypieku pieczywa, wyrobu produktów mięsnych, produkcji lekarstw, odzieży, mebli i wyrobów z drewna, maszyn oraz wyrobów budowlanych. Malownicze krajobrazy, unikalne zabytki i ciekawa architektura sprawiają, iż miasto nazywane jest perłą ukraińskiego Polesia.


piątek, 11 lipca 2014

Bronisław Komorowski dziękuje

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski i jego małżonka Anna złożyli podziękowania za troskę o dobro bełchatowskich rodzin wielodzietnych i wrażliwość na ich potrzeby oraz za budowanie dobrego klimatu dla rodzin w Polsce.

Dziękuję parze prezydenckiej za dostrzeżenie i docenienie naszych działań :-)

czwartek, 10 lipca 2014

Będzie przebudowa ul. Piotrkowskiej w Grocholicach!

W jednym z pierwszych postów pisałem trochę o inwestycjach - zarówno tych, które są właśnie w naszym mieście realizowane, jak i tych, które mają się rozpocząć w najbliższym czasie. Dziś trochę więcej o planowanej przebudowie ul. Piotrkowskiej, na którą czekają chyba wszyscy mieszkańcy Grocholic :-)

Ulica Piotrkowska zyska nową jakość na odcinku od ul. Ogrodowej do planowanej obwodnicy wschodniej Bełchatowa. 
Pojawi się tam nie tylko nowa nawierzchnia drogi, ale także chodniki i ścieżka rowerowa - co niezwykle istotne zarówno z punktu widzenia kierowców, jak i pieszych czy rowerzystów. Takie rozwiązanie gwarantuje nie tylko komfort poruszania się, ale także - a może przede wszystkim - bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi.

A teraz terminy.
Zależy mi, by cała inwestycja została zrealizowana w pierwszej połowie przyszłego roku. Musimy zatem tak opracować harmonogram robót, by zobowiązać wykonawcę, żeby w pierwszej kolejności zrealizował nawierzchnię drogi, dopiero potem rozpoczął roboty brukarskie - budowę chodnika i drogi rowerowej.

Przygotowanie inwestycji do realizacji to trudna i żmudna praca. W przypadku Piotrkowskiej praca ta dobiega końca - niebawem ogłoszę przetarg, w którym wyłoniony zostanie wykonawca robót.

Bełchatowska Karta Rodziny

Wspierać nie tylko duże rodziny, które podejmują się trudu wychowania trójki lub więcej dzieci, ale także te rodziny, w których wychowuje się mniej dzieci (choćby jedno), ale wśród nich jest dziecko niepełnosprawne oraz seniorów - to jeden z moich priorytetów. Dlatego przygotowuję propozycje zmian do Bełchatowskiej Karty Rodzina 3+.



Zmiany miałyby polegać na tym, że preferencjami wynikającymi z posiadania Karty objęte zostałyby dwie kolejne grupy osób - seniorzy oraz rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym.

Na tym nie koniec propozycji wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom Mieszkańców.
Będę przekonywał miejskich radnych, by zgodzili się na następujące propozycje zmian:

- z Karty mogą korzystać rodziny wielodzietne zamieszkujące na terenie Bełchatowa, w tym rodziny zastępcze, składające się z jednego lub obojga rodziców i trójki lub więcej dzieci,
- dzieci w rodzinie wielodzietnej mogą korzystać z Karty do 18 roku życia lub do 25 r. ż., gdy się uczą lub studiują;
- dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą korzystać z Karty bezterminowo,
- rodzice tych dzieci mogą korzystać z Karty bezterminowo,
- seniorzy mogą korzystać z Karty bezterminowo.

Aktualnie z wprowadzonej z mojej inicjatywy Bełchatowskiej Karty Rodzina 3+ korzysta dokładnie 2075 osób (tj. 410 rodzin). Ulgi świadczy 47 podmiotów z terenu Miasta Bełchatowa - są wśród nich jednostki samorządowe, w tym Miejskie Centrum Kultury i firmy prywatne - w tym gabinety stomatologiczne, księgarnie, kwiacirnie, usługi krawieckie, fotograficzne, pizzeria, siłownia, szkoła jazdy i wiele innych - pełna lista podmiotów znajduje się na stronie http://www.belchatow.pl/index.php/2013-07-10-05-57-13/rodzina-zdrowie-pomoc-spoleczna/rodzina/126-belchatowska-karta-rodzina-3/212-katalog-ulg-i-rabatow-dla-posiadaczy-belchatowskiej-karty-rodzina-3.

Wszystkim bełchatowskim firmom, które tak chętnie włączają się w akcję wspierania rodzin pokazując tym samym społeczną odpowiedzialność prowadzonego przez siebie biznesu - bardzo bardzo dziękuję: za przychylność, zrozumienie i zaangażowanie. Jednocześnie zapraszam kolejne pomioty do współpracy z nami :)

czwartek, 3 lipca 2014

Dla seniorów


Z wielkim szacunkiem i troską podchodzę do osób starszych – z myślą o nich konsekwentnie wspieram m.in. działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku i stowarzyszeń skupiających seniorów, chętnie organizujemy też przedsięwzięcia dedykowane osobom starszym, w tym senioralia, czy też podejmujemy profilaktyczne akcje prozdrowotne. Z myślą o seniorach w kolejnym okresie unijnego programowania będziemy pozyskiwać pieniądze na specjalne, dedykowane im projekty i przedsięwzięcia.

Konsekwentnie wspieramy rodziny

Niedawno redaktor naczelny jednej z dużych rozgłośni radiowych w rozmowie ze mną stwierdził, że Bełchatów jest w awangardzie wspierania rodziny. Mówił, że niewiele jest miast w Polsce, które tak bardzo angażują się w działania na rzecz rodzin, i to na tak wielu płaszczyznach. W istocie – tworzymy miejsca rekreacyjno wypoczynkowe z nowoczesnymi i bezpiecznymi placami zabaw, inwestujemy w strefy aktywności tak, by spełniały one oczekiwania wszystkich grup mieszkańców od miłośników ekstremalnych wyzwań, przez amatorów piłki nożnej, koszykówki czy siatkówki, po osoby preferujące bieganie, jazdę rowerem czy spacery z kijkami. Do tego nowoczesne placówki oświatowe, w których uczniami zajmuje się kadra pedagogiczna z najwyższymi kwalifikacjami, oraz przedszkola publiczne, których oferta uzupełniana jest przez dotowane przez miasto placówki niepubliczne. Dzięki takiej otwartości samorządu w bełchatowskich przedszkolach nie ma problemu braku miejsc dla dzieci.




Gazety, radio, telewizja karmią się dziś sensacją. Wszystko, co dobre, oparte na tradycyjnych wartościach – nie jest na czasie. Tradycyjny model rodziny, zwłaszcza rodziny wielodzietne – są, delikatnie mówiąc, niepopularne. W tym zakresie nie idziemy z duchem czasu! Kultywujemy wartości fundamentalne i jako samorząd wspieramy bełchatowskie rodziny – szczególnie te, w których wychowuje się troje i więcej dzieci. Wyjściem naprzeciw ich potrzebom było oddanie do ich dyspozycji szeregu ulg i preferencji w ramach projektu "Bełchatowska Karta Rodzina 3+". Dziś karty takie posiada ponad 2 tysiące osób, a ulg udzielają dziesiątki lokalnych firm – za co szczerze dziękuję.







Dla niepełnosprawnych

Tylko ludzie, którzy na co dzień przebywają z osobami niepełnosprawnymi mają świadomość, ile troski, zaangażowania a często i determinacji wymaga codzienność. By wyjść naprzeciw oczekiwaniom osób niepełnosprawnych i ich rodzin podejmujemy wiele działań – począwszy od tych najbardziej zdawać by się mogło prozaicznych. Systematycznie w miejskich obiektach likwidujemy bariery architektoniczne. Dzięki temu, że szkoły i przedszkola są dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach mogą funkcjonować liczne oddziały integracyjne z dodatkowym nauczycielem, tzw. wspierającym. Przy przejściach dla pieszych obniżamy krawężniki, przy przystankach autobusowych zamontowaliśmy specjalną kostkę ułatwiającą poruszanie osobom niedowidzącym. Kupiliśmy nowe autobusy dla MZK, które mają specjalne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Zależy mi, by rodziny, w których wychowuje się mniej niż troje dzieci, ale wśród nich jest dziecko niepełnosprawne, mogły korzystać z systemu ulg i preferencji skierowanych dla rodzin wielodzietnych. Przygotowuję projekt uchwały, który umożliwi korzystanie z Bełchatowskiej Karty Rodzina 3+ także rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym nawet, jeśli nie mają trójki dzieci. Projekt zmian skonsultujemy z najbardziej zainteresowanymi.


Lepsza komunikacja

Odnowiona Al. Wyszyńskiego z rondem Solidarności i Al. Jana Pawła II, przebudowana ul. Czyżewskiego
i Pabianicka. Do tego dobrej jakości drogi wewnętrzne z chodnikami i spójną siecią dróg rowerowych,
a także przebudowane skrzyżowania, wyposażone w zegary odmierzające czas do zmiany świateł
i bezpieczniejsze przejścia dla pieszych – to osiągnięcia minionych lat. Obwodnica Bełchatowa to pewnik – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg i jesienią ma nastąpić podpisanie umowy z wykonawcą. Jeszcze w tym roku firma ma wejść na plac budowy.


Te sukcesy nie zmieniają jednak faktu, że ciągle pracujemy nad kolejnymi dobrymi rozwiązaniami.
Na zaawansowanym etapie są przygotowania do budowy nawierzchni dróg w os. Olsztyńskim, pomiędzy ulicą Słoneczną a Piłsudskiego, ul. Sadowej, czy przedłużeniem drogi rowerowej wzdłuż ul. Piłsudskiego
do granic miasta. Przed nami budowa dróg w os. Ludwików i Binków. Dobrą propozycją dla osób,
które codziennie dojeżdżają do pracy w bełchatowskich gigantach będzie z pewnością łącznik od ronda Hallera w kierunku kopalni i elektrowni.

Kilka lat temu przebudowaliśmy skrzyżowanie ul. Staszica z ul. Okrzei oraz skrzyżowanie Czaplinieckiej
z Włókniarzy. Wzbogacenie tych miejsc o lewoskręty znacznie usprawniło tam ruch, jednak w przypadku
ul. Czaplinieckiej – nie rozwiązało problemu. Wkrótce wyremontujemy ulicę odchodzącą od Czaplinieckiej przy dawnej siedzibie spółki ADM, przebiegającą przy siedzibie Strzelca i wchodzącą w okolicy salonu meblowego w al. Włókniarzy – to pozwoli osobom jadącym od strony szpitala w kierunku ul. Lipowej ominąć skrzyżowanie Czaplinieckiej z Włokniarzy.



Te i kilka dodatkowych zmian, które planujemy zrealizować w najbliższym czasie, w połączeniu z budową obwodnicy północnej, a wkrótce również wschodniej, znacząco usprawnią komunikację wewnątrz miasta.

Dla Ciebie, dla Bełchatowa, dla przyszłości!

Bełchatów stale się rozwija, a dobre zmiany są widoczne na każdym osiedlu. 
Skutecznie pozyskujemy pieniądze zewnętrzne, w tym unijne, na inwestycje i projekty społeczne. Zdobyliśmy blisko 200 mln. zł! To pieniądze, który pozwoliły przebudowywać drogi, modernizować i budować nowe sieci wod-kan i ciepłownicze, odnowić wszystkie przedszkola, szkoły i żłobek, szkolić urzędników, aktywizować bezrobotnych czy realizować setki zajęć pozalekcyjnych dla dzieci.
Wprowadzaliśmy ulgi dla przedsiębiorców za tworzenie nowych miejsc pracy. 



Dziś pracujemy nad kolejnymi projektami, które będą podnosić jakość życia w mieście
i umożliwiać powstawanie nowych miejsc pracy.